Garnet szellemváros – USA
Montana állam leginkább érintetlen szellemvárosa Garnet. A város 1899-ben még ezer ember otthona volt, akik 60.000 uncia aranyat, 50000 uncia ezüstöt és 60.000 uncia rezet bányásztak ki. 1905-re 105 főre fogyatkozott a városban élők száma. 1912-ben tűz ütött ki a városban és ezért és a második világháború miatt szinte teljesen kiürült a város. 1947-ben Frank Davey halálával vált szellemvárossá Garnet. A város még mindig nagyon jó állapotban van és látogatható. Egy helyi egyesület tartja fent és a régi viskókat is kiadják éjszakára.
|
Szellemvárosok Magyarországon: Tabi orosz laktanya
Az oroszok egy dupla szögesdróttal körbekerített, önellátó kisvárost építettek fel a 63 hektáros területen, Tab városától két kilométerre, keletre. A város magában foglalt lakóházakat, közösségi házat, boltot, vágóhidat, orvosi rendelőt, medencét, szaunát, mozit-és színházat. A lakóházakat blokkokra osztották, ezekben éltek a tiszti kar tagjai a családjaikkal. A bázison atomtöltetet sosem tároltak, csak a célba juttató rakétákat helyezték el a három, összesen kilenc hordozó tárolására alkalmas rakétasilóban. A hozzájuk tartozó atomfejek a Nagyvázsony közelében lévő “Kis-Moszkvából” érkeztek volna. A kivonuláskor az oroszok minden mozdíthatót magukkal vittek, amit mégsem tudtak, azt eladták. A épületek siralmas állapotáért legfőképpen az esővíz a felelős, ami falakba szivárgott, télen pedig szétfagyott. 2004-ben egy vállalkozó vette meg a laktanya egy részét, milliárdos egészségcentrum létrehozása céljából. Ebből az elképzelésből sem lett semmi, a laktanyát pedig szépen lassan visszaveszi a természet, ahogy a többi elhagyott szovjet szellemvárost is…
Promyshlennyi szellemváros – Oroszország
Promyshlennyi egy kisváros, Oroszország északi részén Vorkutától nem messze található. A Szovjetunió szétbomlása után az állam nem támogatta az olyan kisvárosokat, amiknek nem volt stratégia jelentősége, elvették a közszolgáltatásokat, mint például áramot, telefont. A munkalehetőségek is fogyatkoztak. A lakosok így nem tudtak élni, tehát kénytelenek voltak elhagyni a települést, és a szomszéd városokba átköltözni.
Shaker Heights szellemváros – USA
Az amerikai Shaker Heights szellemváros, az Ohio állambeli Cleveland egyik elővárosa. Egész kerületek néptelenedtek el az utóbbi hónapokban-években, miután a lakók nem tudták fizetni házaik hitelrészleteit. Sok családot kilakoltattak, a bankok lefoglalták az ingatlanokat. Mások önszántukból költöztek el, abban a reményben, hogy más városokban talán munkát találnak. A térségben sok gyár bezárt, a dolgozók elvesztették munkahelyüket.
A néhány éve még élénk forgalmú utcák ma már üresek. Szemetet sodor a szél, elhagyott bútordarabok hevernek a járdán. Gondozatlan házak, gazzal benőtt telkek. Mindez az Egyesült Államokat sújtó jelzáloghitel-piac válságának következménye. Sok házon Eladó felirat lóg, és sok épület bedeszkázva a kábítószerező hajléktalanok és önkényes házfoglalók visszatartására. A legtöbb elhagyott házból már kilopták a vízcsöveket, leszerelték az ajtókat és ablakokat, eltávolították az alumínium zsaluzatot. A közbiztonság fenntartására a helyi rendőrőrs tisztjeinek száma 2006 óta megháromszorozódott.
A városban maradt kevesek egyike, a Chagrin utcában lakó 60 éves Sarah Evans kénytelen volt táblát kiszögezni házára, hogy ne zaklassák. Utcájában alig él rajta kívül valaki. Őt is kilakoltatás fenyegeti. Az utóbbi 30 évben rendesen fizette a részleteket, 2003-ban azonban aláírattak vele egy olyan újrafinanszírozási szerződést, amelynek apró betűs része radikális kamatemelést tett lehetővé. Már nem képes lépést tartani a részletekkel, 2006 óta 24 ezer dollár tartozást halmozott föl.
“Hittem az amerikai álomban, de rémálom lett belőle” – mondta. A bank hamarosan őt is kiköltözteti házából. Két telekkel odébb kutyák védenek egy házat, amelyet már lefoglalt a bajba jutott tulajdonosokkal szemben kíméletlenül eljáró bank.
A városka Eagle Fresh bevásárlóközpontjának parkolója is kong az ürességtől. Az üzletben a pénztáros a 24 éves Myra Bibldwit, egyike annak a kevés helyi lakosnak, aki meg tudta tartani munkáját. Mint elmondta, egy átlagos napon óránként ha egy-két vásárló betéved az üzletbe.
Az Eagle Freshtől 10 percre lakó 50 éves Laura Johnston elmondta, hogy az utcában, ahol lakik, a házak fele kiürült. A hitelrészletek az utóbbi években megkétszereződtek és a lakók ezt már nem tudták fizetni. A hitelezők pedig könyörtelenek voltak, kilakoltatták őket.
A megyei kincstárnok szerint a tragédiát a bankok mohósága idézte elő. Annak idején mindenkinek hitelt adtak. Senkitől nem kértek anyagi biztosítékot vagy jövedelemigazolást, nem ellenőrizték a hiteligénylők hátterét. Shaker Heights szegény, munkanélküli lakói az amerikai álom helyett valami egészen mást kaptak.
Források: www.homeaway.hu